Poradnik dla tych, którzy jeżdżą rowerami i hulajnogami (albo tylko hulajnogami)
BikeS pomaga uporządkować hulajnogi
Dzięki wypożyczalniom rowerów miejskich, hulajnóg czy skuterów elektrycznych w mieście jest mniej hałasu i spalin. Dlatego każda forma forma mikromobilności i współdzielenia indywidulanych środków transportu zasługuje na promocję i wsparcie.
Hulajnogi można wypożyczać i zostawiać w dowolnym miejscu obszaru ich funkcjonowania. Nie wszyscy użytkownicy parkują je we właściwy sposób. Gmina Szczecin współpracuje z wypożyczalniami Bolt i Tier w zakresie uporządkowania funkcjonowania hulajnóg elektrycznych, tak aby jak najmniej utrudniały korzystanie z ulic i chodników innym uczestnikom ruchu. Ramy tej współpracy określa podpisane w grudniu 2022 roku porozumienie.
Bolt i TIER zobowiązali się do wystawiania na stacjach BikeS nowych hulajnóg, hulajnóg po naprawie, serwisie czy po doładowaniu. A także do zachęcania użytkowników do odstawiania hulajnóg na stacjach BikeS. W związku z tym na koszt gminy wszystkie stacje BikeS zostały oznakowane piktogramem hulajnogi.
TIER jako zachętę do zakończenia przejazdu na stacji BikeS daje użytkownikowi 1 minutę gratis.
Na stacjach BikeS zostały wymalowany strefy postoju dla hulajnóg.
Porozumienie w celu zwiększenia bezpieczeństwa ogranicza prędkości hulajnóg do 15 km/h na bulwarach nadodrzańskich (patrz mapka).
Kolejny punkt porozumienia mówi o tym, że Bolt i Tier w trakcie dnia (między 8:00 a 20:00) będą usuwały nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi w ciągu dwóch godzin od sygnału ze Straży Miejskiej.
Poradnik „ABC parkowania hulajnóg elektrycznych” powstał w ramach porozumienia gminy Szczecin z firmami Bolt i Tier.