Kodeks Rowerowy Odcinek 8

Jak jeździć rowerem po mieście – poradnik Bike_S

Odcinek 8
Rower na rondzie
Pierwsza ważna różnica między zwykłym skrzyżowaniem a rondem (które też jest skrzyżowaniem, ale o ruchu okrężnym) jest taka, że na rondzie nie ma zakazu wyprzedzania.
Możemy zatem, jadąc rowerem po rondzie wyprzedzać wolno jadące auta bądź omijać stojące. Generalnie wyprzedzamy z lewej, ale rowerzysta ma dodatkowo możliwość wyprzedzania z prawej.
Zwracamy jednak uwagę, że ten manewr wymaga ostrożności.
Ze stojącego samochodu może ktoś wysiąść.
Kierowcy ciężarówek, autobusów mają ograniczoną widoczność w prawym lusterku (w lewym też). Tak więc kiedy wyprzedzacie duże gabaryty, bądźcie szczególnie czujni. Unikajcie zatrzymywania się obok pojazdu ciężarowego. Zatrzymując się, nawiążcie z kierowcą kontakt wzrokowy, upewnijcie się, że wie o waszym istnieniu. Kierowcy ciężarówek z reguły słabo widzą inne pojazdy znajdujące się w ich bezpośrednim sąsiedztwie, nie wszystkie ciężarówki wyposażone są w dodatkowe systemy (lusterka, kamery), które ułatwiają kierowcy poprawną ocenę sytuacji (martwe pola).
Pamiętajcie, że nie wszyscy kierowcy mają nawyk spoglądania w prawe lusterko.
Nie wolno nam wyprzedzać z prawej pojazdu, który sygnalizuje zjazd z ronda.
Druga ważna rzecz, to miejsce rowerzysty na pasie ruchu. Na ulicy trzymamy się prawej krawędzi jezdni. Na rondzie (skrzyżowaniu) ta zasada nie obowiązuje. Możemy jechać środkiem pasa ruchu. To najbezpieczniejszy sposób jazdy po rondzie rowerem, ponieważ uniemożliwia zajechanie drogi rowerzyście przez auta zjeżdżające z ronda.
Ostatnia wskazówka dotyczy możliwości pokonania ronda w poprzek. Jest to możliwe, jeśli – tak jak na Placu Grunwaldzkim, rondo krzyżuje się z drogą dla rowerów (patrz infografika).

Kodeks Rowerowy Bike_S

Na rondzie (jak na skrzyżowaniu) rowerzysta ma prawo poruszać się środkiem pasa ruchu.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Rowerzysta może np. z ulicy Rayskiego (od pl. Zamenhofa) wjechać na wewnętrzny pas ronda wokół Pl. Grunwaldzkiego a następnie zjechać w lewo w drogę dla rowerów, która przecina Plac Grunwaldzki wzdłuż Jana Pawła II. Jest to manewr dozwolony, ale jednak ryzykowny, bo wiąże się z koniecznością przemieszczania się po różnych pasach ruchu.


POWRÓT: Kodeks Rowerowy

Pogoda Szczecin

dziś, niedziela, 24 października 2021

9º

Ciśnienie 982.05 hPa,
Wiatr 3.22 km/h

11º

11º

14º

Pełna mapa stacji