Kodeks Rowerowy Odcinek 7

Jak jeździć rowerem po mieście – poradnik Bike_S

Odcinek 7
Rower na skrzyżowaniu
Generalnie jeździmy prawym skrajem jezdni, ale na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed skrzyżowaniem rowerzysta może poruszać się środkiem pasa ruchu – pod warunkiem, że ma do wyboru więcej niż jeden kierunek. Tak stanowi art. 16 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym. To bardzo ważne udogodnienie.
Zajęcie środka pasa sprawia, że auto za nami nie może nas wyprzedzić i utrudnić jazdę w wybranym kierunku (szczególnie w lewo).
Zatrzymywanie się na skrzyżowaniu obok samochodu, który stoi jako pierwszy do wyjazdu ze skrzyżowania, ogranicza pole widzenia kierowcy, który chce skręcić w lewo.
Tak więc i dla rowerzystów, i dla kierowców wykorzystanie tego prawa jest korzystne i bezpieczne.
Pamiętajcie, aby czytelnie sygnalizować nasze zamiary na skrzyżowaniu. Kierowca za nami powinien dokładnie wiedzieć, w którą stronę chcemy jechać.
W Szczecinie jeszcze nie, ale w niektórych miastach w Polsce (także za granicą) na skrzyżowaniach są tzw. śluzy rowerowe, które wręcz „zapraszają” rowerzystów do zajęcia centralnej pozycji na pasie ruchu tuż przed skrzyżowaniem. W śluzie, czekając na zielone światło, może zatrzymać się kilku rowerzystów na raz.

Kodeks Rowerowy Bike_S

Skrzyżowanie Monte Cassino – Królowej Korony Polskiej. Rowerzysta na tym skrzyżowaniu ma prawo zająć środek pasa, tak, aby nie mógł go wyprzedzić samochód. Dzięki temu może swobodnie wybrać kierunek jazdy i bezpiecznie przejechać skrzyżowanie.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Śluza rowerowa w Nowym Jorku – zachęca rowerzystów do zajęcia środka pasa ruchu – przed samochodami. Foto: Creative Commons/Wikipedia.


POWRÓT: Kodeks Rowerowy

Pogoda Szczecin

dziś, niedziela, 24 października 2021

9º

Ciśnienie 982.05 hPa,
Wiatr 3.22 km/h

11º

11º

14º

Pełna mapa stacji