Kodeks Rowerowy Odcinek 6

Jak jeździć rowerem po mieście – poradnik Bike_S

Odcinek 6
Przejazd dla rowerzystów
Przejazdem dla rowerzystów nazywamy miejsce, gdzie droga dla rowerów krzyżuje się z jezdnią albo torowiskiem.
Przejazdy dla rowerzystów są najczęściej obok przejść dla pieszych. O ile po tzw. pasach (jak i po chodniku) rowerzyście jeździć nie wolno, o tyle poruszanie się na rowerze po przejeździe dla rowerzystów jest jak najbardziej legalne i wskazane.
Przejazd dla rowerzystów oznakowany jest liniami poziomymi i znakiem D-6 (a,b).
Wjazd na przejazd dla rowerzystów nie jest włączaniem się do ruchu, a zatem mamy do czynienia z przecięciem się dwóch kierunków ruchu. Nie ma tutaj znaczenia, że rowerzysta porusza się wydzieloną drogą dla rowerów, a inny pojazd jezdnią. O pierwszeństwie decydują przepisy Prawa o ruchu drogowym. Oczywiście należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie, gdy widzimy, że ktoś np. nie zamierza respektować pierwszeństwa, które posiadamy.
Dojeżdżając drogą podporządkowaną do drogi z pierwszeństwem przejazdu rowerzysta powinien upewnić się, czy nie zajedzie komuś drogi.

Kodeks Rowerowy Bike_S

Przejazd dla rowerów na skrzyżowaniu Jana Pawła II i Niedziałkowskiego. Rowerzyści mają tu pierwszeństwo. Nawet jeśli rowerzysta i samochód jadą równolegle al. Jana Pawła II, a w pewnym momencie samochód będzie chciał skręcić np. w Niedziałkowskiego (czyli podporządkowaną), przecinając drogę rowerzysty, kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Kierowca wjeżdżając na to skrzyżowanie musi błyskawicznie ustalić, czy nie jedzie coś z lewej, prawej i z naprzeciwka oraz czy pieszy nie znajduje się na przejściu. Nie jest to łatwe.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Przejazd dla rowerzystów na Pl. Grunwaldzkim. Tu pierwszeństwo mają pojazdy na rondzie. Jeśli jednak rower jest już na przejeździe, to kierujący jest obowiązany ustąpić mu pierwszeństwa. Tak samo jest przy zjeździe z ronda. Pojazdy krążące wokół ronda mają pierwszeństwo.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Znaki A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) i C-12 (ruch okrężny) na drodze dla rowerów przed Placem Grunwaldzkim.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Przejazd dla rowerzystów na ulicy Zaleskiego. Pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się ulicą Zaleskiego. Ze względu na ograniczoną widoczność, przed przejazdem umieszczone zostały znaki „STOP”. Tak więc rowerzyści przed przejazdem przez jezdnię powinni się zatrzymać. Kierowcę o tym, że w poprzek ulicy mogą jechać rowerzyści i przechodzić piesi, informuje znak D-6b.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Oznakowanie przejazdu dla rowerzystów poziome i pionowe (widziane od strony kierowcy dojeżdżającego prostopadle do przejazdu dla rowerzystów).


Kodeks Rowerowy Bike_S

W przypadku braku miejsca na wyznaczenie odrębnego przejścia i przejazdu dopuszcza się połączenia przejścia i przejazdu w sposób jak na rysunku. W takim przypadku powierzchnię przejazdu dla rowerzystów oznacza się barwą czerwoną.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Przykład oznakowania przejazdu dla rowerzystów.


POWRÓT: Kodeks Rowerowy

Pogoda Szczecin

dziś, niedziela, 24 października 2021

9º

Ciśnienie 982.05 hPa,
Wiatr 3.22 km/h

11º

10º

13º

Pełna mapa stacji