Kodeks Rowerowy Odcinek 4

Jak jeździć rowerem po mieście – poradnik Bike_S

Odcinek 4
Kontrapas
Kontrapas to pas ruchu dla rowerów do jazdy „pod prąd”. Sporo kontrapasów jest w centrum Szczecina. Np. ulica Jagiellońska (między Placem Lotników a Wojska Polskiego), Rayskiego (m. Pl. Grunwaldzkim a Pl. Zamenhofa). Zalety: skracają drogę, pozwalają omijać ruchliwe ulice, uniknąć kolizyjnych skrętów w lewo, które rowerzysta musiałby wykonać jadąc zgodnie z ogólnymi zasadami ruchu.
Kontrapasem jeździmy tylko „pod prąd”. To nie jest dwukierunkowa droga dla rowerów. Jeżeli jedziemy ulicą z kontrapasem w tym samym kierunku, co samochody, poruszamy się jezdnią, przy prawej krawędzi, zgodnie z zasadami ruchu prawostronnego.
Co do zasady kontrapas jest bezpiecznym rozwiązaniem. Samochód i rower mijają się na ulicy jednokierunkowej bez problemu, rowerzysta i kierowca widzą się nawzajem.
Ale trzeba uważać na auta wyjeżdżające z drogi podporządkowanej względem ulicy z kontrapasem. Nie wszyscy kierowcy pamiętają, że z kierunku „pod prąd” może pojawić się rowerzysta. Dlatego zalecamy wzmożoną czujność podczas korzystania z kontrapasów na skrzyżowaniach oraz w miejscach, w których po stronie kontrapasa są miejsca postojowe.
W Szczecinie kontrapasy są oznakowane czerwonym kolorem (np. Rayskiego), ale mogą też być tylko białymi liniami (Jagiellońska).

Kodeks Rowerowy Bike_S

Ulica Rayskiego. Prawidłowe zachowanie rowerzystów na ulicy z kontrapasem. Tomasz jedzie kontrapasem „pod prąd”, Aneta prawym skrajem pasa jezdni, właściwym dla ogólnego kierunku ruchu. Pamiętajmy, że jadąc wzdłuż zaparkowanych pojazdów musimy być stale czujni. Kierowcy, zwłaszcza wyjeżdżający tyłem na ulicę nie mają dobrej widoczności.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Jadąc „pod prąd” kontrapasem na ulicy Jagiellońskiej należy zwrócić szczególną uwagę na kierowców wyjeżdżających z ulicy Śląskiej. Nie wszyscy pamiętają o tym, że z ich lewej strony może nadjechać rower.


Kodeks Rowerowy Bike_S

Wjazd na kontrapas oznakowany jest znakiem T-22 (nie dotyczy rowerów).


POWRÓT: Kodeks Rowerowy

Pogoda Szczecin

dziś, niedziela, 24 października 2021

9º

Ciśnienie 982.05 hPa,
Wiatr 3.22 km/h

11º

11º

14º

Pełna mapa stacji