Kodeks Rowerowy Odcinek 1

Jak jeździć rowerem po mieście – poradnik Bike_S

Odcinek 1
Rower na chodniku
Nieprzestrzeganie przepisów prowadzi do „wolnej amerykanki” i sprawia, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Przykładem niezgodnego z przepisami zachowania jest jazda rowerem po chodniku (poza wyjątkami, o których dalej).
Namawiamy Was do podróżowaniu po mieście zgodnie z przepisami i do korzystania z dróg dla rowerów, pasów rowerów, a jeżeli tych nie ma, do korzystania z jezdni.
Rowerzysta tylko w wyjątkowych sytuacjach ma prawo poruszać się po chodniku, np. kiedy leje deszcz, pada mocno śnieg, jest oblodzenie albo mgła.
Chodnikiem możemy też jechać, jeśli ma on co najmniej dwa metry szerokości, a na równoległej ulicy prędkość dopuszczalna wynosi więcej niż 50 km/h (oczywiście pod warunkiem, że na naszym kierunku nie ma drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów). Takie odcinki znajdziemy na ul. 26 kwietnia (od centrum w stronę Derdowskiego) i na Mieszka I (od Bohaterów Warszawy w stronę Ronda Uniwersyteckiego).
Prawo do jazdy po chodniku ma rodzic lub opiekun opiekujący się dzieckiem do lat 10 jadącym na drugim rowerze.
Należy jednak pamiętać, że na chodniku bezwzględne pierwszeństwo mają piesi.
Jest jeszcze jeden wyjątek – chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym. To coraz rzadziej stosowane rozwiązanie, ale jeszcze można je spotkać gdzieniegdzie w Szczecinie. Np. na ulicy Rayskiego (odcinek między Pl. Grunwaldzkim a ul. Mazurską).
Z chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym rowerzysta może, ale nie musi skorzystać. Oczywiście, jak zawsze na chodniku, pieszy ma pierwszeństwo a rowerzysta jest gościem, który nie powinien utrudniać pieszym chodzenia.
Za jeżdżenie rowerem po chodniku niezgodnie z przepisami grozi mandat 50 zł.

Kodeks Rowerowy Bike_S

Rowerzysta na chodniku przy Jagiellońskiej. Tak nie jeździmy.

Kodeks Rowerowy Bike_S

Chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów przy Rayskiego (między Placem Grunwaldzkim, a Mazurską).

POWRÓT: Kodeks Rowerowy

Pogoda Szczecin

dziś, niedziela, 24 października 2021

9º

Ciśnienie 982.05 hPa,
Wiatr 3.22 km/h

11º

11º

14º

Pełna mapa stacji